Upadłość konsumencka Warszawa

Wszystko co powinieneś wiedzieć o sprawach związanych z upadłością konsumencką, o których prawdopodobnie nie słyszałeś, napisanych mało formalnym językiem dowiesz się czytając ten wpis. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, które zdobywam po dziś dzień. Skutecznie pomagam na każdym etapie postępowania upadłościowego.

Pomogłem prawie 100 osobom zacząć Nowe Finansowe Życie

Kiedyś niechętnie – bo wstyd, dzisiaj otwarcie dzielę się tym co przytrafiło się mojej rodzinie i miało wpływ na moją sytuację finansową. Dowiesz się jak możesz radzić sobie z problemami finansowymi. Upadłość konsumencka to jedno z rozwiązań, ale nie jedyne. Dlatego od kilku lat bardzo chętnie pomagam osobom z problemami finansowymi. Zapraszam Cię do kontaktu. W tym celu możesz zamówić bezpłatną konsultacje.  Zachęcam też, aby nam się konkretniej rozmawiało do przeczytania tej publikacji. Tu znajdziesz 100 % prawdy i faktów na temat upadłości konsumenckiej.

0
Przeprowadzonych upadłości
0 mln zł
Na kwotę ponad

Upadłość konsumencka Warszawa i inne miasta w Polsce

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to używając potocznego języka (i tylko takim będziemy się tutaj posługiwali) proces prawny, którego celem jest oddłużenie osoby fizycznej. Postępowanie upadłościowe jest przeprowadzone w taki sposób, aby zaspokoić wierzycieli chociaż w minimalnym stopniu. Nadrzędnym celem postępowania jest oddłużenie, czyli powrót dłużnika do społeczeństwa i funkcjonowanie w nim, a nie pełne zaspokojenie wierzycieli. To oznacza, że w sytuacji gdy zarobki, majątek dłużnika podczas prowadzonego postępowania upadłościowego nie wystarczą na pokrycie długów wskazanych we wniosku, ale dłużnik będzie realizował warunki otrzymania upadłości konsumenckiej (o tym mowa w dalszej części ) to zostanie oddłużony – nastąpi Sądowe umorzenie długów. Właśnie na tym polega upadłość konsumencka, wniosek o upadłość często jest konieczny do rozpoczęcia nowego życia finansowego i spłaty wierzycieli.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to jedyna szansa na uwolnienie się od długów raz na zawsze, gdy szanse na ich spłatę przekraczają nasze możliwości finansowe. To inaczej bankructwo,  osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej (firmy też mogą, o tym w kolejnym wpisie). Postępowanie upadłościowe jest przeprowadzone w taki sposób, aby zaspokoić wierzycieli chociaż w minimalnym stopniu. Nie musisz spłacać wszystkiego. Dla niektórych to mało realne, zastanawiają się jak to w ogóle możliwe. Jest to możliwe. Dla naszych klientów to prawdziwa ulga, radość i łzy szczęścia. Pomogliśmy wielu Polakom się oddłużyć i zacząć godnie żyć. Warto umówić spotkanie i porozmawiać o upadłości konsumenckiej. Dołącz do ludzi, którzy zaczęli Nowe Finansowe życie. Porzuć strach przed nieznanymi telefonami, windykatorami czy komornikami. Skuteczny wniosek o upadłość pozwoli żyć od nowa.

Co daje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jakkolwiek dziwnie to zabrzmi daje: wolność finansową. Upadłość konsumencka to Twoje prawo, a nie kara. Upadłość uwalnia od długów i dalszej spłaty wierzycieli. To rozwiązanie prawne, które w Polsce w takiej formie (forma, która działa) funkcjonuje dopiero od kilku lat. Upadłość konsumencka zwalnia nas z odpowiedzialności za długi, jakie powstały podczas naszego życia. Życie pisze różne scenariusze, przecież każdy mógł popełnić błąd lub zostać oszukany. Czy przez to mam żyć jak przysłowiowy „dziad” do końca swoich dni i nie mieć za co jeść, za co płacić rachunku za media? Czy przez to, że mam problemy finansowe ma cierpieć moja rodzina?Upadłość konsumencka to nie wstyd. To przywilej wyczyszczenia swojego salda zadłużenia i zaczęcie Nowego Finansowego Życia. Życie masz tylko jedno. Jeżeli masz problemy, warto je odciąć i przeżyć godnie resztę swojego życia.
FAQ-najważniejsze pytania i konkretne odpowiedzi.

Kto kwalifikuje się do upadłości?

Do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, kwalifikuje się dłużnik, który wykazuje swoją niewypłacalność. Dłużnik jest nie wypłacalny, jeżeli utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań, a opóźnienia w spłacie przekraczają 3 miesiące.

Czy muszę uregulować czyli spłacić w postępowaniu upadłościowym wszystkie swoje długi?

Celem postępowania jest oddłużenie, a nie spłata długów przez dłużnika.
Przykład 1. Dług 500.000 zł, majątek brak, oszczędności brak. Czy dłużnik otrzyma upadłość i długi na 500.000 zł zostaną umorzone? - TAK.
Przykład 2. Dług 500.000 zł, majątek – kawalerka o wartości 200.000 zł. Syndyk sprzeda kawalerkę, ze sprzedaży zaspokoi wierzycieli. Długu pozostanie ok 300. 000zł. Czy dłużnik otrzyma upadłość i długi na 300.000 zł zostaną umorzone? - TAK.

Jakie długi nie zostaną umorzone?

Alimenty, długi za przestępstwa oraz grzywny sądowe.

Jaki jest czas trwania postępowania od momentu dostarczenia kompletu dokumentów?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej trwa przynajmniej 12 miesięcy, ale może ten czas się wydłużyć z uwagi na ilość prowadzonych spraw czyli bardzo duże obłożenie w Sądach, u Syndyka lub posiadany majątek. Na nadanie sygnatury sprawy w zależności od Sądu czekamy ok 1-4 miesiące.

Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

1. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
2. Uzyskanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
3. Wyznaczenie syndyka.
4. Spieniężenie majątku dłużnika przez syndyka.
5. Podpisanie listy wierzytelności.
6. Ustalenie i zrealizowanie planu spłaty, lub ustalenie braku planu spłaty.
7. Prawomocne ogłoszenie upadłości wraz z informacją o umorzeniu zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w toku postępowania upadłościowego.
8. Nowe Finansowe Życie!

Czy muszę iść na rozprawę do Sądu?

Przed pandemią prawie każdy dłużnik był wzywany na rozprawę o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie ma się czego obawiać. Taka rozprawa to zwykła rozmowa z Sędzią na temat naszej sytuacji. W trakcie pandemii rozprawy wstrzymano i osoby wnioskujące o upadłość były przesłuchiwane listownie lub nie były przesłuchiwane w toku postępowania. Obecnie tj od 03.2022 roku bardzo rzadko wzywa się na rozprawę. Na rozprawę na pewno są wzywani wszyscy na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli lub jego braku.

Co to jest plan spłaty?

Plan spłaty wierzycieli ma 2 funkcje.
Pierwsza: zaspokojenie wierzycieli chociaż w minimalnym stopniu.
Druga: nauka terminowego płacenia
W przypadku planu spłaty wierzycieli chodzi o to, abyś chociaż delikatnie spłacił swoje długi (nie trzeba spłacać wszystkich długów, reszta zostanie umorzona) i przede wszystkim, aby zrobić to terminowo.

Czy dokumentacją medyczna związana z ciężkimi chorobami w czymś pomaga?

Tak, ale nie jest to warunek konieczny aby doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Czy mogę ogłosić upadłość jeżeli prowadzę/prowadziłem firmę?

Tak. Na dzień składania wniosku działalność musi być zamknięta (nie zawieszona tylko zamknięta). Jeżeli byłeś prezesem firmy, też możesz ogłosić upadłość. Jeżeli interesuje Cię upadłość lub restrukturyzacja firmy też możemy Ci pomóc.

Czy jeżeli mam egzekucję nieruchomości, to złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wstrzyma licytację?

Nie. Samo złożenie wniosku nic nie daje. Dopiero postanowienie o ogłoszeniu upadłości (1-4 miesiące) zatrzymuje postępowania komornicze.

Czy jest możliwość, aby dłużnik zachował swoją nieruchomość lub chociaż jedną z kilku nieruchomości?

Nie ma takiej możliwości, chyba, że nie było by chętnych do kupna. Pozytywna informacja – rodzina będzie mogła złożyć ofertę syndykowi na zakup, a przez dział finansowy naszej kancelarii możemy zapewnić finansowanie na zakup nieruchomości od syndyka.

Co się stanie z moim majątkiem?

Jeżeli nie posiadam majątku i jestem w kwiecie wieku, lub przynajmniej w okresie aktywności zawodowej prawdopodobnie z uwagi na brak majątku sąd ustanowi Plan Spłaty w takiej wysokości, abym mógł godnie żyć. Na przykład po 200, 400 zł. Najniższa krajowa jest wolna od Planu Spłaty. Obecnie Plan Spłaty może wynieść maksymalnie 84 miesiące. W praktyce wnosi 24-36 miesięcy. Jeżeli posiadam majątek, zostanie on zlicytowany przez syndyka (rodzina może odkupić) z uwagi na to, że straciłem majątek mogę wnioskować, aby z ceny sprzedaży odliczono mi na pokrycie kosztów zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przez najbliższe 24 miesiące. Stawka miesięczna ustalana jest wg. średniej ceny wynajmu z mojego miejsca zamieszkania. W przypadku zlicytowania majątku dłużnika Planu Spłaty w większości przypadków się nie stosuje.

Jakie dokumenty są potrzebne do ogłoszenia upadłości?

Umowy, z których wynikają zobowiązania, korespondencja od komorników lub wierzycieli, nakazy zapłaty, wyroki sądów i inne. Pomagamy w skompletowaniu dokumentów.

Od czego zacząć?

Od umówienia konsultacji, na której ustalimy szczegóły i omówimy plan działania.

Chcesz o coś zapytać? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. My też kiedyś składaliśmy pierwszy wniosek i wiemy, że całe to zagadnienie na początku może wydawać się skomplikowane.

rozmowa-z-doradca-kredytowym-umow-spotkanie

Nie lubisz formularzy, cenisz dyskrecję i wolisz porozmawiać osobiście? To bardzo dobrze, bo my też. Bardzo szczegółowo omówimy wszelkie kwestie związane z upadłością w Twojej sytuacji.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat naszej pracy i upadłości konsumenckiej w Warszawie znajdziesz je tutaj

Upadłość konsumencka Warszawa- na skróty:
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  Kto może ogłosić upadłość konsumencka?

  Zacznijmy od tego, że z punktu formalno-prawnego pełna nazwa wniosku o ogłoszenie upadłości to: Wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. To oznacza, że na dzień składania wniosku dłużnik nie może prowadzić działalności gospodarczej, ponieważ upadłość skierowania jest dla osób fizycznych. Działalność musi być zamknięta (nie mylić z zawieszeniem działalności ) – musimy ją definitywnie zamknąć, czyli wykreślić z CEIDG. Ten wpis jest poświęcony dla osób fizycznych. Jeżeli masz firmę i żyjesz z niej to Twoją sprawę omówimy w kolejnym wpisie, a tymczasem zapraszam na konsultację. Do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, kwalifikuje się dłużnik, który wykazuje swoją niewypłacalność. Dłużnik jest nie wypłacalny, jeżeli utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań, a opóźnienia w spłacie przekraczają 3 miesiące.

  Długi, które nie podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej

   
  Nie podlegają umorzeniu zobowiązania:
  • o charakterze alimentacyjnym, 
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, 
  • zobowiązania do zapłaty kar grzywny orzeczonych przez sąd, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, 
  • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
  •  zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

  Warto wiedzieć!

  Pomagamy w skompletowaniu i znalezieniu odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do upadłości. Zrobimy to za Ciebie.

  etapy postępowania w upadłości konsumenckiej

  Upadłość konsumencka- etapy postępowania

   
   Etapy postępowania w przypadku ogłoszenia upadłości.1. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej wraz z kompletem dokumentów i wniesieniem opłaty sądowej. 2. Uzyskanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. 3. Wyznaczenie syndyka. 4. Spieniężenie majątku dłużnika przez syndyka. 5. Podpisanie listy wierzytelności. 6. Zaspokojenie wierzycieli w zakresie ustalonym przez Sąd (nie trzeba spłacać wszystkiego). 7. Ustalenie i zrealizowanie planu spłaty wierzycieli, lub ustalenie braku takiego planu. 8. Prawomocne ogłoszenie upadłości i umorzenie pozostałych długów (nie spłaconych w toku planu spłaty). 9. Nowe Finansowe Życie!

  Co z pozostałymi długami w upadłości?

   Mamy dwa scenariusze w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej:
  • Sąd umorzy długi bez ustalania planu spłaty
  • Sąd ustali plan spłaty, a po wykonaniu planu spłaty (o planie spłaty przeczytasz w dalszej części wpisu) nastąpi sądowe umorzenie długów reszty długów.
  Najważniejsze informacje dotyczące planu spłaty znajdziesz w dalszej części wpisu.

  Komornik w upadłości konsumenckiej?

  W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, syndyk zawiadamia komorników i komornicy z urzędu muszą umorzyć wszystkie postępowania. Od tej chwili, od chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie masz obowiązku rozmawiać z komornikiem. Od teraz Twoje interesy reprezentuje Syndyk.

  Upadłość konsumencka, a brak majątku?

  Istnieje mit, który brzmi: „Jak nie masz majątku to nie dostaniesz upadłości” To jest tylko i wyłącznie mit. Nie mam pojęcia skąd się wziął. Ten kto nie ma majątku też może odstać upadłość.

  Jak długo trwa upadłość konsumencka w Warszawie?

  Jeżeli spojrzymy na to kiedy będziesz w 100% oddłużony to ogłoszenie upadłości konsumenckiej trwa kilka lat. To znaczy od momentu złożenia wniosku o upadłość konsumencką do całkowitego oddłużenia może minąć 1-3  lat, a w skrajnych przypadkach nawet do 7,8 lat – czas wykonania planu spłaty.Rozpatrzenie wniosku przez Sąd o upadłość konsumencką, to kwestia kilku miesięcy. Na długość trwania postępowania upadłościowego zanim zostanie ustalony plan spłaty ma wpływ:
  • szybkość działania syndyka
  • duża ilość majątku
  • duża ilość długów (nie koniecznie wysokie kwoty, chodzi o liczbę wierzycieli). Szybciej zakończy się postępowanie, w którym ktoś ma 1 milion złotych długu na co składają się 2 kredyty w bankach, a o wiele dłużej będzie trwała sprawa dłużnika, który też ma 1 milion złotych długu ale ma 20 chwilówek, 10 nakazów zapłaty z Urzędu Skarbowego, 5 spraw u osób fizycznych itd.
  upadłość konsumencka plan spłaty

  Plan spłaty w upadłości konsumenckiej.

  Plan spłaty nie polega na spłaceniu wszystkich swoich długów. Wielu osobom mylnie się wydaje, że jeżeli przykładowo mam 1 milion długów, sąd mi to dzieli maksymalnie na 84 miesiące i mam płaci teraz po 11 900 zł/miesięcznie? Nie o to w tym chodzi. Przeczytaj uważnie, bo w tym tkwi cała tajemnica upadłości. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie (nie dłuższym niż 84 miesięcy) upadły zobowiązany jest spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności. Plan spłaty określa jaka część zobowiązania upadłego powstała przed ogłoszeniem upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli. Plan spłaty nie polega na spłaceniu wszystkich długów. W trakcie planu spłaty spłacisz kwotę X i gdy wykonasz plan spłaty to to co nie zostało spłacone – zostanie umorzone!
  upadłość konsumencka koniec problemów

  Zakończenie upadłości konsumenckiej w Warszawie.

  Postępowanie upadłościowe uznaje się zakończone po wykonaniu planu spłaty przez upadłego lub po ogłoszeniu przez Sąd upadłości i umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli.
  Porozmawiajmy

   Imię i nazwisko:
   Temat rozmowy: