Upadłość konsumencka konsekwencje
Inwestujesz 5 minut czytania, otrzymujesz dawkę praktycznej wiedzy!
Konsekwencje upadłości
Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej następuje w naszym życiu trochę zmian. Konsekwencje upadłości konsumenckiej w mojej ocenie nie są takie straszne jak straszne może być życie z długami przez wiele wiele lat lub ryzyko odziedziczenia długów przez najbliższą rodzine.
Postępowanie sądowe
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest raczej proste – pod warunkiem, że ktoś Ci to dokładnie wytłumaczy. W mojej ocenie najgorszą konsekwencją jest brak wiedzy. Czyli to, że ktoś Ci o czymś nie powiedział lub umyślnie wprowadził w błąd, aby pozyskać Klienta i potem przychodzi rozczarowanie. Jeżeli wszystko będzie dobrze wytłumaczone nic gorszego od tego co masz obecnie Cię nie spotka.
Zobacz nasze opinie. Sprawdzona upadłość konsumencka.
Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Najważniejsze konsekwencje dotyczące upadłości konsumenckiej, a dokładnie rzecz ujmując skupię się tutaj na upadłości osoby fizycznej to:
- Utrata majątku dłużnika (nieruchomości, środki na rachunkach bankowych i inne). Czasem majątek można zabezpieczyć. Jeżeli masz taką sytuację, zamów bezpłatną konsultację.
- Brak pełnego wynagrodzenia za pracę do czasu ustalenia planu spłaty wierzycieli.
- Następuje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami.
- Wpisanie na listę osób nie wypłacalnych: Krajowy Rejestr Zadłużonych. Sąsiad po samym imieniu i nazwisku Cię nie sprawdzi – spokojnie.
- Brak lub utrudniona możliwość uzyskania kredytu w banku lub innych usług ratalnych.
- Musisz wspołpracować z syndykiem, inaczej upadłość konsumencka zostanie wstrzymana.
- Do czasu ustalenia planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań bez ustalania tego planu – Syndyk zawiadamia Urząd Pocztowy i listy adresowane do Ciebie najpierw przejdą przez kancelarię Syndyka (nie dotyczy przesyłek od firm typu: UPS, DPD, InPost)
To 6 największych konsekwencji. Zastanów się czy takie konsekwencje ogłoszenia upadłości są dla Ciebie straszne?
Pozytywne skutki ogłoszenie upadłości konsumenckiej
- POZBĘDZIESZ SIĘ DŁUGÓW!!!
- Nie musisz się użerać z wierzycielami, syndyk reprezentuje Twoje interesy
- Wszystkie zobowiązania egzekucyjne z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej zostają zawieszone, a następnie umorzone
- Jeżeli nie masz majątku – zostaniesz oddłużony
- Jeżeli masz majątek i wartość długów przewyższa Twój majątek – zostaniesz oddłużony
- W zależności od liczby wierzycieli oraz ilości majątku – za 2,3 lata a może w wyjątkowych sytuacjach za 5-7 lat staniesz się Wolnym Finansowo i zaczniesz Nowe Finansowe Życie
Tak wygląda upadłość konsumencka i jej minusy oraz plusy.
Czy warto ogłosić upadłość ?
Nazywam się Albert Ligman, zajmuję się upadłością konsumencką. Prowadzę profil na instagramie: Nowe Finansowe Życie. Obejrzyj wszystkie filmiki, a znajdziesz odpowiedź na podstawowe i ważne pytania.
Bardzo często o konsekwencji upadłości konsumenckiej mówi się, że nie będzie można wziąć kredytu w banku. Tak to prawda, jednakże proszę pamiętać, że ktoś kto ma problemy finansowe i tak nie może dostać kredytu w banku. Brak możliwości kredytowania – faktycznie jest to konsekwencja ogłoszenia upadłości, jednakże nie ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika tęż tą konsekwencję w życiu dłużnika wywołuje – ona i tak jest. Obecnie dane o upadłości są przetwarzane przez 10 lat. Czy to się zmieni i banki się otworzą na klientów po upadłości – zobaczymy. Na zachodzie już tak jest.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Ogłosić upadłość może prawie każdy (są pewne wyłączenia), ale konsekwencje ogłoszenia upadłości dla wszystkich będą prawie takie same.
Złożyć wniosek może każdy
Do złożenia wniosku naprawdę nie wiele potrzeba. Wystarczy wniosek wraz z załącznikami, koszty upadłości konsumenckiej w wysokości 30 zł pokrywa osoba wnioskująca. Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej odbywa się w Sądzie. Nie na wszystkie etapy ogłoszenia upadłości upadły będzie wzywany. Od czasu pandemii zaobserwowałem, że ogłoszenie upadłości dłużnika odbywa się w Sądzie na rozprawie na którą nie jesteś wzywany. Z dniem ogłoszenia upadłości wchodzi do masy upadłości cały majątek dłużnika. W dniu ogłoszenia upadłości następuje również rozdzielność pomiędzy małżonkami. W upadłości konsumenckiej syndyk poza przejęciem majątku przejmuje również korespondencję z Poczty Polskiej. Cała procedura upadłości konsumenckiej jest przejrzysta – pod warunkiem, że ktoś Ci to wszystko dobrze wytłumaczy. Wtedy nawet gdy w momencie ogłoszenia upadłości majątek przepada, a Ty zostałeś o tym poinformowany – nic strasznego się nie dzieje. Przed dniem złożenia wniosku nie uda się zachowanie majątku. Próby tego, aby majątek upadłego został zachowany i nie wchodził do masy upadłościowej można realizować, ale wymaga to szczególnej analizy i płatnej konsultacji i zgłoszenia się do nas osoby ogłaszającej upadłość.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej gdy robisz to samodzielnie
Jak już wiesz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej każdy może złożyć sam. Ale czy jesteś na to gotowy? Czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania?
- Czy wiesz co wchodzi w skład masy upadłości?
- Czy znasz wszystkie etapy postępowania upadłościowego ?
- Czy wiesz jak się przygotować na spotkanie syndyka masy upadłości?
- Jakie są zasady ogłoszenia upadłości, czyli wobec kogo może nastąpić ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
- Gdzie złożyć wniosek?
- Na czym dokładnie polega umorzenie długów?
- Co z Waszym majątkiem jeżeli mieliście wspólność majątkową i jak zostanie podzielony majątek wspólny?
- Jak zabezpieczyć majątek?
- O czym koniecznie nie można zapomnieć (dwie rzeczy) składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ?
- Kiedy nie dojdzie do umorzenia zobowiązań upadłego?