Upadłość konsumencka bez majątku

Inwestujesz 5 minut czytania- otrzymujesz potężną dawkę wiedzy i nic za to nie płacisz.

Albert Ligman

Upadłość konsumencka bez majątku

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku jest możliwe?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku jest jak najbardziej możliwe i pracowaliśmy przy wielu takich sprawach gdy nasz Klient nie posiada majątku. Ustawodawca tak przygotował projekt oddłużania Polaków, aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było dostępne dla wszystkich – bez wyjątku. Zapewne słyszałeś kiedyś o tym, że jakaś znana firma ogłosiła bankructwo. To ogłoszenie upadłości to coś podobnego tylko teraz i Ty możesz skorzystać z prawa ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nawet jeżeli nie posiadasz majątku.

Jak nastąpi umorzenie długów skoro nie mam majątku?

Umorzenie zobowiązań upadłego następuje w taki sam sposób jak w przypadku posiadania majątku. Realizuje się to za pomocą planu spłaty wierzycieli lub za pomocą umorzenia długów bez ustalania planu spłaty długu.

Panuje taki MIT, że bez majątku upadłość konsumencka nie jest możliwa. Całe szczęście to tylko mit. Cel upadłości to zaspokojenie wierzycieli, ale też powrót za pomocą upadłości konsumenckiej dłużnika do społeczeństwa (do płacenia podatków, korzystania z usług bankowych). To czy upadły posiada majątek nie ma znaczenia w kontekście tego czy upadłość konsumencka należy się komuś czy nie. Upadłość konsumencka nie jest realizowana w kategoriach tego czy jest majątek niewypłacalnego dłużnika. W przypadku upadłości konsumenckiej nie ma obowiązku posiadania majątku.

 

Ile trwa upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku do całkowitego umorzenia długów ?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku brak majątku trwa o wile krócej od ogłoszenia upadłości osoby, która taki majątek posiada. Dzieje się tak dlatego, że w toku postępowania upadłościowego nie mamy majątku dłużnika czyli fachowo nazywanej: masy upadłości. Po ogłoszeniu upadłości syndyk zajmuje się zlikwidowaniem majątku upadłego, a skoro syndyk robi likwidacji majątku upadłego dłużnika – bo nie ma tego majątku to sprawa jest szybciej zamykana.

Z dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nic specjalnego jeszcze się nie dzieje. Czekamy na nadanie sygnatury sprawy i postanowienie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Kto pokrywa koszty upadłości jeżeli nie ma majątku?

Tematyka kosztów postępowania to nie jest coś czym upadły powinien się przejmować lub czym powinien się specjalnie interesować. Koszta są jakie są i nie mają wpływu na to czy dostaniesz upadłość czy nie. Ale jeżeli miałbym odpowiedzieć na to pytanie: to zależy od ustalenia planu spłaty.

Etap 6 ogłoszenia upadłości konsumenckiej - PLAN SPŁATY.

Upadłość konsumencką zazwyczaj podzielona jest na kilka etapów. Jednym z nich jest spłata zobowiązań (nie jest to etap obowiązkowy). Prawo dopuszcza ogłoszenie upadłości bez majątku i bez planu spłaty wierzycieli przez upadłego.

  • W trakcie wykonywania planu spłaty długów (czyli mamy zasądzony plan spłaty zobowiązań) upadłego bez składników majątku (czyli nie mamy majątku) upadły być może sam pokryte te koszta (z tych pieniędzy, które się uzbierają w trakcie realizowania planu spłaty długów upadłego).
  • Jeżeli upadłości zostanie przyznana na podstawie warunkowego umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty i nawet w przypadku brak majątku dłużnika (czasem się to zdarza, czyli osoba nie ma majątku i nie ma też planu spłaty) to i tak nastąpi całkowite umorzenie długów, a pokrycie kosztów postępowania zostanie zrealizowane przez Skarb Państwa.

Warunki ogłoszenia upadłości (w kontekście planu spłaty) nie są zależne od prawników, czy kancelarii upadłościowych jednakże na podstawie doświadczeń jesteśmy w stanie oszacować jaki plan spłaty wierzycieli sąd być może ustali.

Gdy plan spłaty zadłużenia zostanie zrealizowany w całości (każda rata wpłacona w terminie) wtedy pozostałe długi zostaną umorzone.

 
Procedura upadłości konsumenckiej.
Wszystkie etapy postępowania upadłościowego przedstawiają się następująco.
1. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. 
2. Uzyskanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. 
3. Wyznaczenie syndyka. 
4. Spieniężenie majątku dłużnika przez syndyka. 
5. Podpisanie listy wierzytelności. 
6. Ustalenie i zrealizowanie planu spłaty, lub ustalenie braku planu spłaty. 
7. Prawomocne ogłoszenie upadłości wraz z informacją o umorzeniu zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w toku postępowania upadłościowego. 
8. Nowe Finansowe Życie!

Kto może ogłosić upadłość ?

Sąd gdy zapozna się ze sprawą wydaje POSTANOWIENIE: stwierdzenie upadłości konsumenckiej. Jeżeli w masie upadłości stwierdzi brak majątku to i tak jest możliwość ogłoszenia upadłości. Nawet jeżeli mówimy o osobie, która zajmowała się prowadzeniem działalności gospodarczej czy też o upadłości osoby fizycznej.

Są pewne wykluczenia co do tego kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej, albo co do umorzenia pewnych zobowiązań finansowych (długi, które nie podlegają umorzeniu) dlatego ogłoszenie swojej upadłości warto skonsultować ze specjalistami. Szczególnie gdy mowa o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy. Te sprawy są trochę bardziej skomplikowane, a chodzi o to, aby w upadłości zostanie umorzona jak największa część zadłużenia.

Jeżeli chodzi o minusy ogłoszenia upadłości to ja dostrzegam więcej plusów niż minusów. Poważny minus jest tak naprawdę dla wierzycieli (czyli osób i firm, którym zalegasz pieniądze). Zapraszam na mój wpis, w którym szerzej poruszam temat minusów upadłości konsumenckiej i tego jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej: Upadłość konsumencka konsekwencje.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką bez majątku?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej najlepiej zacząć od skompletowania dokumentów dotyczących tego jakie masz zadłużenia. Upadłość konsumencka ma za zadanie oddłużyć Cie w całości. Dlatego jeżeli myślisz o ogłoszeniu upadłości zacznij długów. Czy wiesz jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości – przygotowanie wniosku

Sądowa opłata od wniosku wynosi raptem 30 zł. Jeżeli ogłoszenie upadłości konsumenckiej chcesz mieć przeprowadzone w sposób profesjonalny, bez stresu, przy jak najniższym wymiarze planu spłaty wierzycieli warto udać się do specjalistów takich jak: Upadłość Konsumencka Warszawa. Będzie to kosztowało więcej, ale w sprawie ogłoszenia upadłości może być wiele pytań, nie jasności, albo będziesz potrzebował ochrony posiadanego majątku.

Upadłość konsumencka bez majątku

W bardzo bardzo wielu przypadkach ogłoszenie upadłości odbywa się bez posiadanego majątku. Jeżeli masz problemy w kwestii spłaty długów to ogłoszenie upadłości dłużnika może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj, że upadłość konsumencka to Twoje prawo – to nie kara. To przywilej, aby w taki sposób wyjść z długów. Robi się to tak, aby plan spłaty długu nie zrujnował Twojego życia osobistego i psychicznego.

Ja osobiście uważam, że w upadłości konsumenckiej upadły dostaje szansę na Nowe Finansowe Życie, a konsekwencje ogłoszenia upadłości wcale nie są takie straszne. Nic gorszego co masz obecnie z dniem ogłoszenia upadłości Cię nie spotka. Zapraszam na bezpłatną konsultację i wszystko z przyjemnością wyjaśnię.

Porozmawiajmy

    Imię i nazwisko:
    Temat rozmowy: