Jak wybrać doradcę kredytowego?

Inwestujesz 5 minut czytania, otrzymujesz dawkę praktycznej wiedzy!

Pośrednik kredytowy

Zacznijmy od tego, że potocznie zwany doradca kredytowy* to z prawnego punktu widzenia -pośrednik kredytu hipotecznego.

*Nazewnictwo reguluje to ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego z 21 kwietnia 2010 roku.

Kredyt hipoteczny

To główna usługa jaką świadczy prawie każdy doradca kredytowy* / pośrednik kredytowy. Prawie każdy doradca kredytowy dobre zna się na tym produkcie i ma wiele ofert kredytów różnych banków. Oferty kredytu hipotecznego są bardzo zróżnicowane i zależą od:

 • samego banku;
 • okresu kiedy ubiegasz się o kredyt (promocje, prawie co miesiąc każdy bank ma inną ofertę);
 • Twojej sytuacji osobistej, finansowej i od samej nieruchomości.

Oferty banków są mocno zróżnicowane. Znanych banków jest 14, po każdym z nich kilka ofert. Daje nam to ok 70 kombinacji/ofert kredytu hipotecznego. Dlatego warto udać się o pomoc do doradcy kredytu hipotecznego. Doradca kredytowy zaoferuje porównanie kredytów hipotecznych, sprawdzić Twoją sytuację finansową i przedstawią najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.

Należy pamiętać, że pośrednik kredytowy czyli doradca kredytowy świadczy usługi bezpłatnie. Bo prowizja pośrednika kredytowego wypłacana jest przez bank i nie ma to bezpośredniego wpływu na całkowity koszt kredytu.

Uzyskanie najlepszego kredytu hipotecznego to bardzo ważne, szczególnie gdy ubiegasz się o kredyt pierwszy raz. Ponadto uzyskaniu kredytu hipotecznego jest czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego jeżeli ktoś chce zaciągnąć kredyt i mieć najkorzystniejszy kredyt hipoteczny należy wybrać  dobrego doradcę kredytowego.

Słów kilka o zdolności kredytowej

Dobry doradca kredytowy pomoże w jej sprawdzeniu. To bardzo ważne bo od tego zależy ile możesz dostać kredytu. W zawodzie doradcy kredytowego to sprawa najważniejsza przy odpowiednim doborze produktów finansowych. Doradca kredytowy musi umieć dobrze liczyć zdolność kredytową. Dlatego jeżeli doradca kredytowy informuje Cię, że masz zdolność na poziomie X PLN, poproś o:

 • potwierdzenie tego jakie dane wprowadził do systemu
 • wydruk potwierdzenia zdolności z kalkulatorów bankowych do których ekspert kredytowy ma dostęp

Niestety niektórzy doradcy kredytowi mają (tak zwani hurtownicy) w złym zwyczaju składać wnioski na zasadzie ” a może się uda” do kilku banków jednocześnie 4-5. Całe szczęście, jest ich coraz mniej. Dlatego należy sprawdzić zdolność kredytową klienta – to sprawa najważniejsza i my od tego zawsze zaczynamy pracę.

Dopiero potem przechodzimy do kwestii stanu prawnego nieruchomości i innych formalności.

O co pytać doradcę kredytowego?

Pamiętaj, że doradca kredytowy to nie doradca finansowy. W każdym przypadku doradca kredytowy odpowiada za powodzenie Twojej transakcji. Dlatego, aby pomocy doradcy była skuteczna zastanówmy się o co pytać doradcę kredytowego?

 1. Jakie dane (finansowe, osobowe) wprowadził do systemu w celu sprawdzenia zdolności kredytowej.
 2. Poprosić o udokumentowanie zdolności kredytowej klienta.
 3. Jakie ma doświadczenie jako ekspert kredytowy. Od kiedy pracuje i ile wniosków złożył jako doradca kredytowy?
 4. Kiedy ostatnio i dlaczego przytrafiła mu się decyzja negatywna?
 5. Jaka będzie kolejność składania wniosku kredytowego do banku i dlaczego w takiej kolejności? (szczególnie w przypadku gdy p doradca kredytowy chce złożyć wnioski do więcej niż 3 banków.
 6. Przygotowanie kilku ofert tak, abyś mógł wybrać najlepszą ofertę.
 7. Czy przeanalizował wszystkie dokumenty nieruchomości? Jeżeli nie powinien to zrobić zanim złoży dokumenty do banków.
 8. Czy sprawdził poprawność dostarczanych dokumentów (np. zaświadczeń od pracodawcy)

Co należy do obowiązków i usług doradcy kredytowego?

Do obowiązków doradcy kredytowego należy:

Udostępnianie i przekazywanie:

 • ogólnych informacji na temat kredytu hipotecznego;
 • zindywidualizowanych informacji na temat kredytu w celu porównania ofert (zgodnie z art. 11 ustawy);
 • decyzji kredytowych w celu porównania kredytów hipotecznych.

Dobry doradca, który wie, że zarobi dopiero gdy kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony (czyli Twój cel zostanie zrealizowany) wie, że kwestia przedstawienia najlepszych ofert kredytów to jeden z elementów jeżeli Klient chce zaciągnąć kredyt hipoteczny. Co jeszcze robą doradcy kredytu hipotecznego zwani pośrednikami kredytu hipotecznego?

 • sprawdzenie historii kredytowej;
 • zapytanie o preferowaną ratę kredytu;
 • dokonanie oceny zdolności kredytowej;
 • wytłumaczenie procesu kredytowego i wszystkich etapów;
 • zadbanie o odpowiednią ofertę kredytową, ale też rzetelnie pokazać inne oferty kredytowe banków;
 • sprawdzenie wszystkich dokumentów dostarczonych przez Klienta, aby nie było braków/błędów co wstrzymuje wniosek w toku analizy. To jest zadanie dla doradcy kredytowego. Nie może potem powiedzieć, że to nie jego wina, bo takie dostał – przynajmniej my mamy takie podejście i przygotowywujemy wniosek dla analityka na 6+;
 • przed podpisaniem wniosków kredytowych (jeżeli jedziesz na spotkanie podpisać gotowe) przesłanie skanów dokumentacji, abyś miał czas się zapoznać co podpisujesz;
 • po uzyskaniu decyzji pozytywnej omówienie z Klientem umowy kredytowej, wyjaśnienie co będzie miał zrobić notariusz.

Ile zarabia doradca kredytowy, pośrednik kredytowy?

Kto płaci doradcy kredytowemu wynagrodzenie? Sektor doradztwa kredytowego kształtuje ustawa. Pamiętajmy o tym, że doradca kredytowy to nie jest doradca finansowy. Działalność doradców kredytowych, pośrednika kredytowego czy eksperta kredytowego jest tak ukształtowana, że zgodnie z ustawą nie ma prawa pobierać wynagrodzenia od konsumenta.

Informacje na temat stawek wynagrodzenia doradcy kredytowego są dostępne dla każdego kredytobiorcy w takim dokumencie jak: Formularz Informacyjny, który ekspert kredytowy ma obowiązek Ci przekazać. Im większa kwota kredytu tym więcej zarabia pośrednik kredytowy.

Jak znaleźć dobrego doradcę?

Najlepiej przez rekomendację od znajomych. Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym i jesteś na naszej stronie to sprawdź opinie. Prawdopodobnie ocenisz nasz jako sprawdzonego doradcy kredytowego. Skupiamy niezależnych doradców kredytowych, doradcy kredytowi działają mobilnie lub on-line. Pierwszy kontakt z Klientem wykonuję ja – Albert Ligman, pośrednik kredytu hipotecznego od 2008 roku.

Porozmawiajmy

  Imię i nazwisko:
  Temat rozmowy: