Jak sprawdzić czy jestem właścicielem nieruchomości?

Inwestujesz 2 minuty czytania, otrzymujesz dawkę praktycznej wiedzy!

Jak sprawdzić czy jestem właścicielem nieruchomości?

Każdy z nas kto jest właścicielem mieszkania, domu działki lub innej nieruchomości raczej o tym wie. Ten wpis nie jest o tym jak ustalić właściciela działki jeżeli nie jest Ci znany numer księgi wieczystej i nie masz pewności czy to wszystkie nieruchomości jakie posiadasz. To bardzo krótka i prosta instrukcja dla osób, które przygotowywują się do konsultacji w naszej firmie. Jeżeli już znajdziesz jakąś nieruchomość na siebie i chcesz się jej pozbyć pamiętaj o tym, że nasz Skup Nieruchomości Warszawa może ją od Ciebie kupić.

Jak sprawdzić czy jestem właścicielem nieruchomości?

Aby sprawdzić czy jesteś właścicielem danej nieruchomości należy udać się do Sądu Rejonowego lub w większych miastach takich jak np. Warszawa do Sadu Wieczysto-Księgowego.

Wystarczy podejść do biura obsługi interesanta i tam już prawnicy Sądu skierują nas w odpowiednie miejsce. W praktyce wygląda to tak, że pracownik Sądu po okazaniu dowodu osobistego sprawdzi czy na:

  • imię i nazwisko;
  • numer pesel.

W bazie elektronicznej księgi wieczystej widnieją nieruchomości do Ciebie przypisane to znaczy, że stan prawny nieruchomości wskazuje, że jesteś ich właścicielem lub współwłaścicielem.

Jest to jedna opcja i możliwość ustalenia właściciela nieruchomości jeżeli ktoś nie zna numeru księgi wieczystej i nie wie jakie nieruchomości ma na siebie zapisane.

Pracownik Sądu sprawdzić księgę wieczystą i zanotuje Ci numer księgi wieczystej – nieruchomości, której jesteś właścicielem.

Po co jest ustalenie numeru księgi wieczystej?

W przypadku gdy przymierzasz się lub przygotowywujesz do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zatajenie informacji o o po tym, że masz na siebie nieruchomość lub jej udział jest powodem do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. O ile każdy z nas raczej pamięta o tym, że ma na siebie dom czy mieszkanie o tyle udziały w drogach dojazdowych, rowach lub innych terenach – o tym możemy już nie pamiętać. Dlatego bardzo ważne jest to, aby to sprawdzić i już wiesz jak możesz to zrobić.

Mam numer księgi wieczystej nieruchomości

Jeżeli masz już numer księgi wieczystej możesz samodzielnie sprawdzić treści księgi wieczystej. Z poziomu komputera masz udostępnione przeglądanie księgi wieczystej. Wystarczy wejść na stronę: https://ekw.ms.gov.pl/

Księga wieczysta składa się z kilku działów.

  • Adres nieruchomości i podstawowe dane sprawdza się w: Dział I-O: Oznaczenie nieruchomości
  • Właściciela działki sprawdza się w: Dział II – Własność
  • Wszczęte postępowania egzekucyjne lub obciążenia nieruchomości sprawdza się w: Dział III – Prawa, Roszczenia i Ograniczenia
  • Hipoteki (czyli kredyty) ewentualnie hipoteki przymusowe np. z tytułu podatków sprawdza się w: Dział IV – Hipoteka.

Jak sprawdzić księgę wieczystą - informacje szczegółowe

Jeżeli informacje dostępne on-line nie są dla Ciebie wystarczające i chcesz coś sprawdzić bo coś Ci się nie zgadza to wiedz, że możesz zapoznać się z aktami ksiąg wieczystych. Akta trzeba wcześniej telefonicznie zamówić. Wtedy na specjalnie do tego przygotowanej sali sprawdzisz całą zawartość księgi wieczystej Twojej nieruchomości. Pamiętaj, że aktualizacje księgi wieczystej mogą odbywać się z opóźnieniem, wtedy na samej górze szukaj czegoś takiego jak [ wzmianki ]. Jednakże sama wzmianka poza jej rodzajem nie wiele Ci powie i wtedy przeglądanie treści księgi osobiście może okazać się konieczne.

Jak sprawdzić dane właściciela jeżeli nie mam numeru księgi wieczystej?

To jest bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ te informacje jaki jest numer Twojej księgi wieczystej, a jaki mojego mieszkania oficjalnie są tajne. Do tego dochodzi nam też jako, że jesteśmy konsumentami kwestia RODO.

Interes prawny

Podobno jeżeli mam tak zwany interes prawny jestem w stanie ustalić numer księgi wieczystej, nawet jeżeli nie jestem właścicielem mieszkania lub innej nieruchomości. Takim interesem prawnym jest na przykład : zawarcie umowy przedwstępnej na zakup nieruchomości.

Numer księgi wieczystej online

Jest taka strona, z której ja jeszcze nie korzystałem (podobno działa) link : https://ksiegiwieczyste.pl/ tutaj podobno po wpisaniu adresu nieruchomości system generuje za opłatą numer księgi wieczystej, potem przechodzimy na stronę ministerstwa i gotowe. Jak to działa nie wiem, czy ta firma działa legalnie – nie wiem. Wiem tylko, że mają siedzibę na Seszelach:)

Inne sposoby jak znaleźć numer

Ja osobiście i moja firma nie mamy takich potrzeb, aby ustalać numer księgi wieczystej za plecami właściciela nieruchomości. Na pewno warto przeszperać internet, bo tam jest sporo informacji na każdy temat, ale ten wpis akurat nie o tym.