Doradca kredytowy czy warto?

Inwestujesz 4 minuty czytania, otrzymujesz dawkę praktycznej wiedzy!

Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Na wstępie zacznijmy od tego, żę doradca kredytowy zgodnie z obowiązującymi to pośrednik kredytowy/ ekspert kredytowy. A skoro jest pośrednikiem kredytowym to może również dla Ciebie negocjować ofertę. 

Mimo tego, że doradca kredytowy wykonuje dla Ciebie pracę i zarabia na tym to płaci mu bank zamiast pracownikowi banku i nie wpływa to na koszt Twojego kredytu. 

* Jeżeli ubiegasz się o kredyt hipoteczny to z prawnego punktu widzenia korzystasz z usług pośrednika kredytowego. Nawet jeżeli potocznie nazywany jest doradcą kredytowym.

Niezależny doradca to frazes czy faktycznie coś w tym jest?

Według mnie niezależność eksperta finansowego oznacza, to że nie muszę się czemuś podporządkowywać.

Po pierwsze: NIEZALEŻNOŚĆ 

Niezależny doradca kredytowy nie pracuje na umowie o pracę w banku, a więc nie będzie zachwalał oferty tylko swojego pracodawcy. Bankowy doradca kredytowy będzie przedstawiał Ci ofertę tylko swojego banku.

Po drugie: „SKLEP Z KREDYTAMI”

W większości przypadków doradca kredytowy, aby móc obsłużyć Klientów, którzy przychodzą w sprawie skorzystania z jego usług, bo chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny musi mieć w ofercie wiele banków. Każdy klient ma inną sytuację dlatego wiele banków daje doradcy kredytu hipotecznego duże spektrum wyboru oferty przez Klientów, którzy się zgłaszają do doradcy kredytu hipotecznego.

Kasa. Ile kosztuje doradca kredytowy?

Doradca kredytowy nic nie kosztuje. A skoro tak to możemy mieć podejrzenia, że jeżeli coś jest za darmo to na pewno jest wątpliwej jakości. Zaraz wszystko wyjaśnię. Doradca kredytowy nie pracuje za darmo. On zarabia na tym, że pośredniczy pomiędzy Tobą, a bankiem. Jest wynagradzany przez bank dopiero wtedy gdy Twój kredyt będzie uruchomiony. Mimo tego, że płaci mu bank nie ma to wpływu na koszt Twojego kredytu.

Ta sytuacja, w której doradca kredytowy nic Ciebie nie kosztuje dotyczy tylko osób fizycznych i osób uzyskujących dochody z tytułu działalności. Jest to regulowane prawnie, przez ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami. Nie mam pewności ale podejrzewam, że mogło dochodzić do wielu nadużyć ze strony doradców kredytowych, którzy nie dość, że dobrze zarabiają, bo płaci im bank – średnio ok 2% od kwoty kredytu, to jeszcze pobierali dodatkowe wynagrodzenie od tak zwanych kredytów, które uważali “za trudne” lub po prostu żerowali na niczego nie świadomym Kliencie.   Wydaje mi się, że postanowiono ukrócić te incydenty i obecnie dwie najważniejsze zmiany są takie, że:

  • jeżeli ubiegasz się o kredyt hipoteczny to z prawnego punktu widzenia korzystasz z usług pośrednika kredytowego. Nawet jeżeli potocznie nazywany jest doradcą kredytowym.
  • pośrednikowi płaci bank i ma on zakaz pobierania wynagrodzenia pod rygorem utraty uprawnień – od osoby fizycznej lub uzyskującej dochody z tytułu działalności (jeżeli ubiega się o produkty dla osób fizycznych) np. chce kupić mieszkanie dla siebie, ale zarabia mając firmę, bo jest np. stomatologiem.

Doradca kredytowy chce zarobić pieniądze czyli zrobić dla Ciebie kredyt. Oczywiście są banki, które zapłacą mu więcej, a inne mniej dlatego możesz zapytać swoje doradcę dlaczego np. w przesłanej ofercie nie ma banku X. Może się okazać, że po prostu jest droższy, jeżeli by się okazało, że ta dobra oferta była przed Tobą „schowana” – powinieneś zmienić doradcę.

Doradca kredytowy bezpłatnie przygotuje symulacje i porównanie najlepszych ofert

Doradca kredytowy ma dostęp do prawie wszystkich ofert bankowych. Napisałem prawie, bo banków w Polsce jest bardzo dużo, no ale jeżeli np. obsługuje Cię doradca kredytowy warszawa i kupujesz nieruchomość w Warszawie to nie jest Ci potrzebna oferta banku spółdzielczego ze Szczecina. Poza tym oferty banków spółdzielczych wcale nie są najlepsze i często skierowane dla Klientów z konkretnego pobliskiego regionu.. 

Znanych i dobrych banków w mojej ocenie jest obecnie 14. Dzięki temu, że korzystasz z usług doradcy kredytowego masz wgląd w te banki i ich oferty podczas jednego spotkania, jednej konsultacji lub po prostu doradca kredytowy wyśle to do Ciebie mailowo. Ja i moi pośrednicy kredytowi w praktyce wysyłamy od 3 do 5 TOP ofert. Resztą nie zawracamy naszym Klientom głowy no chyba, że bardzo tego chcą w celu upewnienia się o tym, że ich oferty kredytów są naprawdę najtańsze. 

Czy warto? Otrzymujesz bezpłatną możliwość wglądu w cały rynek liczących się i dobrych ofert kredytów. Oszczędzasz czas i pieniądze. Chyba warto.

Doradca kredytowy sprawdzi jaką masz zdolność

Oferty ofertami, rankingi rankingami, ale doradca kredytowy musi też policzyć zdolność kredytową klienta. Doradcy kredytowi posiadają dostęp do systemów bankowych instytucji finansowych , wie wszystko na temat dostępnych ofert kredytowych dlatego profesjonalny doradca jest w stanie policzyć zdolność kredytową prawie tak samo jak bank.

To jest bardzo ważne, szczególnie dziś gdy piszę ten wpis ( 24 listopada 2022) gdzie coraz częstszym powodem tego, że mieszkania się nie sprzedają/wracają na rynek jest to, że Klient kupujący nie dostał kredytu z uwagi na brak zdolności. Tej sytuacji można było uniknąć, wystarczyłoby, aby sprawdzony doradca kredytowy po prostu policzył zdolność stronie kupującej.

Szybki dostęp do najlepszego kredytu hipotecznego u doradcy kredytowego

Doradca kredytowy ma dużo ofert, to wygląda mniej więcej tak, że wchodzisz do “sklepu z kredytami” – z naciskiem na liczbę mnogą. Doradca kredytowy nie ma tylko jednej oferty, a wręcz przeciwnie jest pośrednikiem pomiędzy wieloma bankami, a w związku z tym masz duży wybór.

Co według mnie oznacza najlepszy kredyt hipoteczny? 

W mojej opinii najlepszy kredyt hipoteczny to ma 2 cechy:

  • jest najtańszy w ceny (marża i koszta początkowe np. prowizje)
  • w razie potrzeby bez znacznych kosztów możesz z niego szybko wyjść (niskie lub brak opłat za wcześniejszą spłatę)

Czy warto? Najlepszy kredyt hipoteczny to dla każdego kredytobiorcy będzie oznaczało co innego. Doradca kredytowy wie czym te oferty się różnią, albo jakie kredyty najchętniej biorą fliperzy. Dlatego warto współpracować z pośrednikami kredytu hipotecznego dopasuje ofertę banku do Ciebie, a nie Ciebie do banku.

Pomocy doradcy to oszczędność czasu i elastyczne godziny pracy

Już wiesz, że doradca przygotuje dla Ciebie symulacje i porównanie najlepszych ofert. Jeżeli chciałbyś zrobić sam to co robi dla Ciebie doradca udając się np. do 3 banków, to na dzień dobry oszczędzasz 3-5 godzin. Należy też pamiętać, że banki są czynne od 9/10 do 17/18. Ja bardzo często spotykam się z Klientami rano, wieczorami lub w weekendy bo jako dobry doradca kredytowy mam świadomość tego, że moi Klienci od 9-18 pracują.

Doradca kredytowy pomoże skompletować dokumenty

Ja i moi doradcy kredytowi w praktyce składamy wnioski do 2-3 banków. Wnioski podpiszesz na jednym spotkaniu. Ekspert kredytowy przygotuje listę dokumentów i sprawdzi je przed wysłaniem do banku czy są poprawne/nie zawierają błędów i czy są dostarczone w formie w takiej w jakiej oczekuje tego bank. Robimy to po to, aby w trakcie oczekiwania do decyzji kredytowej wniosek nie był wstrzymywany z uwagi na braki lub jakieś uzupełnień.

Kontrola wniosku w czasie analizy w bankach

Uzyskanie kredytu hipotecznego to sprawa która trochę trwa. Praca doradcy kredytowego nie kończy się na złożeniu wniosków w banku. Teraz rozpoczyna się analiza kredytowa. Ekspert kredytowy koordynuje cały proces i informuje Klienta o aktualnym statusie sprawy oraz udziela innych potrzebnych informacji (np jaki jest czas wydania decyzji kredytowe)

Czy warto? Ze względu na komunikację z jedną osobą, a nie trzema doradcami z innych banków uważam, że warto.

Negocjacje i omówienie umowy

Po uzyskaniu decyzji kredytowej doradca kredytowy czasem może negocjować koszt kredytu. Ponadto doradca kredytowy omówi z Tobą umowę kredytową przed jej podpisaniem w banku. Gdy korzystasz z usług doradcy w banku tam raczej mało kto ma czas na analizowanie strony po stronie. Doradca kredytowy ma Ciebie i kilku innych Klientów w miesiącu. Doradca w banku ma ich dużo dużo o więcej. Zaangażowanie i poświęcanie czasu swoim Klientom w zawodzie doradcy kredytowego do klucz do sukcesu i rekomendacji przez innych Klientów. Doradca kredytowy dba o każdego klienta, bo bardzo mu zależy na tym, abyś był zadowolony i polecał go znajomym. Nie chce się źle wypowiadać, ale pracownik w banku nie musi się o to martwić, bo tam i tak przychodzą klienci z ulicy.

Sprawdzone usługi dodatkowe z rekomendacji od doradcy kredytowego

Jeżeli szukasz kredytu to tak naprawdę potrzebujesz też innych usług. Mowa tu między innymi o:

  • rzeczoznawcy majątkowym (wycena nieruchomości)
  • dobry i tani ubezpieczyciel (ubezpieczenie nieruchomości)
  • rzetelny notariusz (zawarcie aktu notarialnego)

Doradca kredytowy na codzień współpracuje z takimi osobami, nie musi tego robić, ale jeżeli zechcesz zarekomenduje Ci osoby godne polecenia, które pomogą Cie przejść jak najprzyjemniej przez transakcję zakupu Twojej nieruchomości na kredyt hipoteczny.