Program pierwsze mieszkanie

Inwestujesz 5 minut czytania- otrzymujesz potężną dawkę wiedzy i nic za to nie płacisz.

Program Pierwsze Mieszkanie

Program pierwsze mieszkanie jest dla osób, które jak nazwa sama trochę wskazuje – planują zakup pierwszego mieszkania. Jak to zawsze bywa tak jak w przypadku programu: Kredyt Hipoteczny Bez wkładu Własnego sprawa nie jest zero-jedynkowa. Pamiętaj, że dla Ciebie wsparciem jest doradca kredytowy – nie musisz się na tym wszystkim znać, tym bardziej, że prawdopodobnie w każdym banku oferty mogą trochę się różnić. Natomiast jeżeli chciałbyś dowiedzieć się co do tej pory wiemy na temat programu pierwsze mieszkanie to zapraszam do czytania. Główną uwagę skupię na programie Bezpieczny Kredyt 2%, a tematyką konta oszczędnościowego może zajmę się kiedyś.

Projekt programu pierwsze mieszkanie składa się z dwóch elementów:

 • bezpieczny kredyt 2%
 • konto mieszkaniowe

Jeżeli dobrze zrozumiałem udostępnione materiały na rządowej stronie programu pierwsze mieszkanie nie trzeba z nich korzystać jedocześnie. To znaczy, że program – Bezpieczny Kredyt 2% jest dla osób, które już teraz są gotowe kupić swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną, a program – Konto Mieszkaniowe jest dla osób, które chciałby uzbierać na wkład własny – jest to konto oszczędnościowe.

Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% w ramach programu pierwsze mieszkanie przeznaczony jest dla osoby/osób, które:

 • nie przekroczyły wieku 45 lat w dniu udzielenia kredytu;
 • obecnie nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu;
 • single też mogą, ale kwota kredytu do 500.000 zł;
 • w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich, a kwota kredytu do 600.000 zł.

Innymi słowami:
Wiek to pierwsze kryterium, natomiast zaraz po tym trzeba spełnić drugie czyli nie możesz mieć i nie mogłeś nigdy wcześniej mieć na siebie mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, a jeżeli jesteście małżeństwem lub rodzicami minimum 1 dziecka to przynajmniej jedno z Was musi ten warunek braku posiadania na siebie nieruchomości mieszkalnej i wieku do 45 lat spełnić.

Od razu powstaje pytanie, a co z osobami, które np. oddziedziczyły udział w nieruchomości mieszkalnej. Póki co w materiałach nie znalazłem odpowiedzi na takie pytanie. Być może taka kwestia nie będzie przeszkodą, aby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy.

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2% w programie pierwsze mieszkanie?

Informacje oficjalne:

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Innymi słowami:
Skarb Państwa będzie dopłacał do oprocentowania kredytów, bez względu na to jakie ono będzie w taki sposób, że Twój kredyt przez 10 lat będzie oprocentowany na 2% – niestety nie do końca tak jest.

W pierwszym czytaniu można tak to zrozumieć, ale z tym 2% chodzi o to, że stopa procentowa po dopłatach będzie tyle wynosiła. A jak wiemy oprocentowanie kredytu (w przypadku tego programu mowa o oprocentowaniu stałym) = stała stopa procentowa + marża banku. Czyli oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2% + marża banku.

Zobaczymy jak się zachowają banki, czy marże przekroczą 2,5 % czy będą na podobnym poziomie jak dziś – i tak być powinno, bo w otoczeniu wysokich stawek Wibor/stałej stopy procentowej marże tanieją.

Podsumowując można powiedzieć, że przez kolejne 10 lat kredyty uruchomione w tym programie pierwsze mieszkanie będą oprocentowane podobnie tak jak to były oprocentowane kredyty w latach 2015-2019 gdy Wibor był na poziomie ok 1,8% + marża banku.

Potem, czyli po okresie dopłat jak dobrze rozumiem kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem będzie oprocentowany w takiej wysokości w jakiej będzie obowiązujące oprocentowanie za 10 lat, ale z tą różnicą, że dopłaty będą realizowane w systemie rat malejących, a po 10 latach Twój kredyt przejdzie na raty równe.

Co ważne:

 • nie ma limitu ceny metra kwadratowego, ale mamy próg maksymalnej kwoty kredytu 500.000 lub 600.000 dla małżeństwa oraz rodziców wychowujących minimum 1 dziecko
 • przez pierwsze 10 lat będziesz płacił bardzo niską ratę

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu mieszkaniowego?

 • w dniu udzielenia kredytu (podpisywania umowy kredytowej) nie można mieć ukończonych 45 lat;
 • nie można posiadać, ani nie można było posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz nie mogło nam przysługiwać spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego 
 • trzeba posiadać zdolność kredytową, dobrą historię kredytową – aby bank nas zaakceptował.
 • obcokrajowcy też mogą, pod dodatkowym warunkiem, że prowadzą w Polsce gospodarstwo domowe. Według mnie posiadanie karty pobytu też będzie konieczne.

Jakie będzie oprocentowanie kredytu hipotecznego w nowy programie mieszkaniowym?

W okresie pierwszych 10 lat (po zastosowaniu dopłat przez bank) oprocentowanie będzie wynosiło 2% + marża banku zgodnie z ofertą.

Czy Program Pierwsze Mieszkanie-Bezpieczny Kredyt 2%, można łączyć z programem Kredy Hipoteczny Bez Wkładu Własnego?

 • Tak można, ale pamiętaj, że w tym programie obowiązują limity cen zakupu/wybudowania za m2.
 • Nie będą przysługiwały Ci spłaty rodzinne. W przypadku zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego z prawem dopłat nie będzie można skorzystać ze spłat rodzinnych.

Co się stanie, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania?

 1. Przejdziesz na raty równe, w okresie pierwszych 10 lat z dopłatami kredyt jest na zasadach rat malejących.
 2. Twoja rata wzrośnie w stosunku do tej, która była z w trakcie trwania dopłat. 
 3. Przewidziane zostały także dodatkowe mechanizmy, które mogą pomóc w indywidualnych przypadkach, tj. kredytobiorca będzie uprawniony np. do skorzystania z wydłużenia okresu spłaty kredytu o maksymalnie 5 lat w sytuacji, kiedy rata kredytu po zakończeniu okresu wsparcia obciążała nadmiernie jego budżet domowy.
Czy jeżeli małżonek ma mieszkanie to można skorzystać z kredytu?

Tak, ale jedna osoba musi spełnić warunki programu pierwsze mieszkanie tzn. nie posiadać na siebie czyli - nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Czy w ramach programu można kupić działkę i wybudować dom?

Tak. Tak, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

Jeżeli dawno, dawno temu byłem właścicielem mieszkania to czy mogę skorzystać z programu?

Nie. Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

W jakim banku Bezpieczny Kredyt 2% z Programu Pierwsze Mieszkanie?

Rząd przewiduje, że do programu dołączą wszystkie banki komercyjne. Tak jak to jest w przypadku innych programów, banki podpisują umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jeżeli dawno, dawno temu byłem właścicielem mieszkania to czy mogę skorzystać z programu?

Nie. Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

Czy będą jakieś limity to znaczy ile budżet państwa w rządowym programie ma na dopłaty.

Cytat ze strony rządowej:

Zakładamy, że w zależności od wysokości kwot dopłat, będziemy mogli finansować rocznie 30-40 tysięcy kredytów. Planowane wydatki pojawią się od 2024 r. i będą rosnąć do 2027 r. Przewidujemy, że wyniosą one rocznie od 800 mln zł w 2024 r. do 1,5 mld zł w 2027 r. Po tym roku będą już systematycznie spadać. Szacujemy, że zabezpieczy to potrzeby zdecydowanej większości osób spełniających kryteria do uzyskania dopłaty i posiadających zdolność kredytową.

Czyli jeżeli wzielibyśmy pod uwagę pozytywny scenariusz, kredyty tylko na kwotę 300.000 zł to w pierwszym roku mamy do dyspozycji ok 2 666 miejsc na kredyt z dopłatami.

Kiedy można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% w Programie Pierwsze Mieszkanie?

Rząd przewiduje, że program ruszy w III kwartale 2023 roku.

złoż wniosek online

Poznasz swoją zdolność kredytową, bo szczegółowo przeanalizujemy 32 parametry, które maja na to wpływ. Aplikując online sprawisz, że przesłane oferty będą realne. Dzięki temu podejmiesz właściwe decyzje finansowe.

rozmowa-z-doradca-kredytowym-umow-spotkanie

Nie lubisz formularzy, cenisz dyskrecję i wolisz porozmawiać z EXPERTEM to bardzo dobrze, bo my też. Bardzo szczegółowo omówimy wszelkie kwestie związane z kredytem, ofertami, zdolnością i nieruchomością.

Konto mieszkaniowe

 To specjalne konto oszczędnościowe przeznaczone dla osób, które również nie miały nigdy na siebie nieruchomości mieszkalnej. Będzie je mogła otworzyć osoba, która:

 

 • nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego);
 • osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci);
 • okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat;
 • systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa;
 • zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej;
 • w przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.