fbpx
Obsługa klienta: Puławska 67, 02-595 Warszawa

Pożyczka prywatna

pozyczka-prywatna

Według definicji pożyczka to operacja polegająca na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję określonej kwoty środków pieniężnych lub określonych przedmiotów do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Zatem czym jest pożyczka prywatna?

Teorię odłóżmy na bok. W praktyce pożyczka prywatna to  otrzymanie pieniędzy od tak zwanych inwestorów lub funduszy pożyczkowych.

Dla kogo jest pożyczka prywatna?

Rynek pożyczek prywatnych jest tak ukształtowany, że pożyczka prywatna w 90% procentów przypadków/wniosków jest stworzona i udzielana dla osób prowadzących działalność gospodarczą/spółkę. Wynika to z tego, że gdy pożyczkobiorcą jest firma, a nie “jan kowalski” – to nie mają zastosowania przepisy związane z ochroną konsumentów. Oczywiście znajdą się inwestorzy (fundusze nie), czyli osoby fizyczne, które udzielą pożyczki innej osobie fizycznej, ale to rzadkość, aczkolwiek pośredniczyliśmy w kilku takich transakcjach.

Czym różni się pożyczka prywatna od pożyczki z banku?

POŻYCZKA PRYWATNA – SZANSE

 • pożyczkę prywatną otrzymasz mimo negatywnej historii kredytowej BIK i pomimo wpisów w bazach(BIG, KRD, BRKN-ZBP, ERIF)
 • szybki czas procesowania wniosków w porównaniu do banków, bo do 7 dni. Raptem dwa banki poradzą sobie w zbliżonym w terminie, a inne potrzebują około 30-45 dni
 • brak liczenia zdolności kredytowej. Inwestor/ fundusz pożyczki prywatnej nie sprawdza Twojej zdolności kredytowej. Zapoznaje się z dokumentami (tylko do wglądu), ale brak zdolności nie wpływa na przyznanie pożyczki
 • możliwość wpisania pożyczki na II miejscu w dziale IV księgi wieczystej
 • pożyczka prywatna nie jest raportowana do w.w baz
 • bank nie udzieli pożyczki na spłatę zobowiązań w ZUS lub US, a inwestor/fundusz nie ma z tym problemu

POŻYCZKA PRYWATNA – ZAGROŻENIA

 • cena, 20-30% w skali roku to o wiele, wiele więcej niż w przypadku finansowania bankowego
 • nie chronią Cie przepisy dotyczące konsumentów
 • jeżeli nie masz pomysłu na zwrot pieniędzy z pożyczki prywatnej i ich nie oddasz to na 99% stracisz swoją nieruchomość. Jest kilka strategii wyjścia z takiej transakcji, ale o tym może kiedyś w innym poście lub  umów się na konsultację wtedy omówimy możliwe rozwiązania do zastosowania w Twoim przypadku

Zatem dla kogo jest i dlaczego ktoś decyzuje się na pożyczkę prywatną?

 • dla tego, że potrzebuję pieniędzy “tu i teraz” bez konieczności tłumaczenia się na co przeznaczone będą pieniądze
 • wie, że w perspektywie najbliższego roku będzie w stanie oddać pożyczone pieniądze wraz z odsetkami
 • ma złą historię kredytową, trochę zaległości płatniczych, potrzebuję środków na tak zwane “porządki finansowe” – gdy to posprzątam, wezmę kredyt w banku
 • potrzebuję dokapitalizować swoją firmę, lub otworzyć nowy biznes (z banku na nowy biznes dużej kwoty nie odstanę, nawet gdy dam w zastaw nieruchomość)
 • pieniądze chcę przeznaczyć na taki cel jakiego banku nie skredytują np:branża paliwowa, rozrywkowa, biznes poza granicami Polski

Co jest potrzebne do otrzymania pożyczki prywatnej?

Warunkiem koniecznym jaki należy spełnić jest zabezpieczenie pożyczki. Najpowszechniejszym i najchętniej akceptowalnym zabezpieczeniem pożyczki prywatnej jest zabezpieczenie na nieruchomości. W ofercie mamy też pożyczki pod zastaw biżuterii, samochodów oraz dzieł sztuki.

Jakie są formy zabezpieczenia w przypadku pożyczki prywatnej na nieruchomości?

Występują dwie najpowszechniejsze formy zabezpieczenia pożyczki prywatnej:

Inwestorzy coraz częściej odchodzą od przewłaszczenia i mamy bardzo dużo źródeł finansowania tylko z wpisem na hipotece.

W jakiej wysokości mogę dostać pożyczkę prywatną?

Za wysokość pożyczki prywatnej przede wszystkim składa się szacunkowa wartość zabezpieczenia. Przyjęło się,  że maksymalna kwota pożyczki prywatnej to maksymalnie 5.000.000 zł. Wyższe kwoty są możliwe, ale dotyczą realizacji poważnych przedsięwzięć lub inwestycji deweloperskich. Wysokość pożyczki prywatnej wyliczana jest jako procent od wartości nieruchomości:

 • w dużych/znanych miastach wysokość pożyczki nie powinna przekroczyć 50% wartości nieruchomości
 • w miastach przylegających do dużych/znanych miast wysokość pożyczki nie powinna przekroczyć 40-45% wartości nieruchomości
 • na wsiach wysokość pożyczki nie powinna przekroczyć 40% wartości nieruchomości

To są standardowe warunki, oferowane przez większość inwestorów/funduszy, z którymi pracujemy. Czasem dokonujemy odstępstwa od powszechnie obowiązujących reguł.

W jakim czasie mogę otrzymać pożyczkę prywatną?

Czas realizacji pożyczki prywatnej od momentu dostarczenia kompletu dokumentów do wypłaty środków na Twoje konto powinien wynieść maksymalnie 7 dni roboczych. W tym czasie dokumenty zostaną przeanalizowane, zostanie wykonany operat szacunkowy, przygotujemy umowę pożyczki, umówimy notariusza i stawimy się na akcie notarialnym. Najszybciej udało nam się zrealizować wypłatę pożyczki prywatnej w 72 godziny od momentu dostarczenia kompletu dokumentów przez klienta. To się zdarza, ale to nie jest standard.

Jaki jest koszt pożyczki prywatnej?

Realny koszt pożyczki prywatnej w zależności od kwoty oraz okresu kredytowania, po uwzględnieniu wszystkich prowizji ( ok 17-20%), odsetek (7-12%) i innych dziwnych opłat mieści się w przedziale 24-32% w skali roku. Przykład:

 • pożyczasz 500.000 zł, a po roku oddajesz <620.000 zł – 660.000 zł>
 • pożyczasz 1.000.000 zł, a po roku oddajesz <1.240.000 zł-1.320.000 zł>

Przykładowy harmonogram spłaty pożyczki w wysokości 950.000 zł, którą ostatnio uruchomiliśmy dla naszego klienta:

 • Rata 1,2,3,4,5,6,7,9,10 i 11 w wysokości 7.900 zł.
 • Rata 12 w wysokości 950.000 zł.

Jest możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, co przekłada się na oddanie mniejszych odsetek. Prowizja jest jednorazowa i nie podlega zwrotowi.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pożyczkę prywatną?

Wstępna lista dokumentów do pożyczki prywatnej:

 1. Udokumentowanie własności nieruchomości: podstawa nabycia (akt notarialny), umowa darowizny, stwierdzenie nabycia spadku lub inny dokument.
 2. Wypis z kartoteki budynków/lokali oraz wypis z rejestru gruntów w przypadku domów lub działek.
 3. Aktualne zdjęcia nieruchomości.
 4. Operat szacunkowy jeżeli jest (opcjonalnie)
 5. Dokumenty finansowe za rok bieżący i ubiegły.

Jak moge złożyc wniosek o pożyczkę prywatną?

WNIOSEK -KONTAKT

POTRZEBUJĘ SYMULACJĘ POŻYCZKI PRYWATNEJ NA INNĄ KWOTĘ

PRZYGOTOWANIE INNEJ OFERTY

MAM PYTANIA, CHCĘ UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ

ZAMÓW KONSULTACJĘ

 

KATEGORIE - INNE WPISY