Ile czasu potrzeba na uzyskanie kredytu?
W zależności od tego jakiego produktu potrzebujesz zajmuje odpowiednio:
- kredyt gotówkowy/konsolidacyjny/samochodowy – od kilku do 24 godzin. Oczywiście są banki i oferty na tak zwany “klik”, ale jeżeli mówmy o dobrej ofercie, na dużą kwotę tyle mniej więcej to zajmie. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęstszym powodem ewentualnych opóźnień w wydaniu decyzji kredytowej jest trudność z telefonicznym potwierdzeniem zatrudnienia u pracodawcy.
- kredyt hipoteczny/pożyczka hipoteczna – w zależności od banku i kwoty kredytu wstępną decyzje możemy uzyskać już po tygodniu ( w większości banków najczęściej jednak po dwóch tygodniach) przez kolejne dwa tygodnie wniosek będzie się procesował do wydania decyzji ostatecznej i wygenerowania umowy. Łącznie mamy 4 tygodnie, czyli aż miesiąc. I to jest pozytywny scenariusz. Niestety są też banki, dla których miesiąc to mało. Podsumowując: jeżeli ubiegasz się o kredyt hipoteczny i np. jesteś na etapie podpisywania umowy przedwstępnej i nie masz jeszcze skompletowanych wszystkich dokumentów w umowie strony powinny dać sobie przynajmniej 6 tygodni, a najlepiej byłoby 8, czyli 2 miesiące. Wtedy na spokojnie wszystko zostanie zrealizowane, a umowy nie trzeba będzie aneksować o wydłużenie terminu. Nasz rekord w czerwcu tego roku to wypłata kredytu w terminie 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku w banku.
- kredyt firmowy obrotowy/gotówkowy – od 2 do 3 dni roboczych. Szczególna uwagę należy zwrócić na dostarczenie do banku zaświadczeń o niezaleganiu w ZUS i US (o ile ZUS jest wydawany od ręki, w chwili gdy piszemy tego posta czas uzyskania zaświadczenia z US wynosi ok 7 dni kalendarzowych)
- kredyt inwestycyjny/deweloperski – od 30 do 60 dni.
- pożyczka prywatna – od 3 do 7 dni roboczych.